Kino włoskie

Claudia Mastroianni, o dawnym kinie, mojej pasji...

„Jestem szczęśliwa, że grając, pozwoliłam ludziom marzyć.” Powiedziała Claudia Cardinale, bo dla mnie dawne kino, to przede wszystkim możliwość dotknięcia tych wybitnych osobowości kina, które w rzeczywistości są nieosiągalne. Loren, Mastroianni, Vitti, Bardot, Cardinale, Delon i wiele innych aktorów, to przede wszystkim gwiazdy, które pomimo upływu czasu nadal święcą, wysoko, bardzo wysoko. A ich filmy, zabierają mnie w czasy, kiedy klimatografia była na wysokim poziome, a ludzie bili się o bilety, żeby zobaczyć dobry film. Przede wszystkim, to wszystko miało kiedyś magię, wystarczającą wspaniałą, aby zaczarować mój świat a ja zakochałam się na amen.
            Germi, Visconti, De Sica, Fellini to nazwiska wybitnych reżyserów, włoskich reżyserów, którzy stali się ojcami kina europejskiego. Kiedy oglądam ich filmy, nie mogę oderwać się od ekranu, geniusze w każdej minucie . Nieśmiertelne „Słodkie życie” Felliniego to film, który stał się symbolem włoskiego kina, tak jak „Osiem i pół” ze zjawiskową Claudią Cardinale, której uroda jest wisienką na torcie w tym obrazie. „ Miasto kobiet” ze znakomitym Marcellem Mastroiannim. To najbardziej znane tytuły Felliniego. Pamiętam, że pierwszym filmem De Siki, jaki zobaczyłam były „Słoneczniki”, od razu chciałam zobaczyć więcej filmów tego wybitnego twórcy filmowego, a jego obrazami są ”Podróż” z Sophią Loren i Richardem Burtonem,  „Wczoraj, dziś i jutro” oraz „Matka i córka” z 1960 roku.
Pietra Fermiego uwielbiam za „ W ślepej uliczce” z Claudią Cardinale i „ Rozwód po włosku” z Marcellem Mastroiannim. A Visconti czarował publiczność „ Lampartem” również z Claudią Cardinale, partnerował jej w filmie, współczesny amant Alain Delon. Jego dzieła to „ Białe noce” z Mastroiannim czy „Boccaccio”.
Nie sposób wymienić wszystkich tytułów czy nawet reżyserów tamtego okresu. Dla mnie również ważnym elementem tych obrazów są sami aktorzy, a właściwie aktorki, od których nie można oderwać wzroku. Oglądając je w każdym filmie, zastanawiam się czy jest możliwe, aby istniały kobiety z taką urodą i gracją. No i mężczyźni, którzy potrafili złamać swoją gra, urodą i charakterem nie jedno serce.
Dla mnie wszystko, co związane z dawnym kinem jest magiczne, nieprzeciętne, cudowne i niestety nie wracające nigdy. Bo takie kino mogło się zdarzyć tylko raz. Dziś nie kręci się takich filmów, nie ogląda się takich obrazów, nie szanuje się tak filmu, chodzenie do kina nie jest już wydarzeniem, a wycinanie wywiadów, zdjęć z aktorami wydaje być się czymś absurdalnym w dobie Internetu. Ale…właśnie to jest moją pasją, oglądanie „tamtych” filmów, pisanie o nich i dzielenie się z Wami moją opinią. Dlatego też, założyłam tego bloga, mam nadzieję , że będzie to mały przewrót w polskiej sieci o dawnym kinie, takich stron właśnie mi brakuje.

Claudia Mastroianni